sugestia post-hipnotycznaDlaczego działa? Jak ją wprowadzać? Czy muszę mieć kapelusz, żeby działała?

Sugestia posthipnotyczna to sugestia wypowiedziana w trakcie hipnozy, która ma zostać wykonana już po wyjściu z hipnozy. Słowo wyjście powinniśmy objąć w cudzysłów, bo trudno jest nazwać stan, w którym jest osoba, gdy tę sugestie wykonuje. Niektóre teorie głoszą, że na czas wykonywania sugestii wchodzi w hipnozę, inne że dzieje się to już poza hipnozą. Nie wdawajmy się jednak w szczegóły i określmy tego typu sugestię jako tą, która działa po wyjściu z hipnozy.

Długość działania sugestii posthipnotycznej

Sugestia posthipnotyczna może dotyczyć ciągłego drapania się po wyjściu z hipnozy lub drapania się w wyniku na zaistnienia danego bodźca (np. pstryknięcie palcami). Można to wykorzystać w celu rozrywki, a więc działamy od razu po wybudzeniu z hipnozy. Można jednak wykonanie sugestii znacząco odwlec w czasie. Dotyczy to wykonywania jak i nie wykonywania czegoś, czyli drapanie się po nosie gdy zobaczy się datę 23 listopada podczas gdy mamy 10 listopada, czy zaprzestanie wciągania dymu z palącego się świństwa, czyli palenia.

Nie ma jednak obiektywnego miernika, który stwierdzałby długość działania sugestii. Np. osoba hipnotyzera jest dużym autorytetem i bliska jego obecność wywołuje dodatkową presję by sugestia działała, i może ona trwać z równie dużą nieprzerywalną siłą. Możemy też mieć przypadek, gdzie wprowadzona sugestia posthipnotyczna nie spotka się w przyszłości z żadnym czynnikiem osłabiającym ją i będzie trwać na wieki wieków, aż pamięć o niej nie zginie.

Wpływ na czas trwania sugestii posthipnotycznej ma bardzo wiele czynników, a jak wiemy nasze wartości potrafią zmieniać się i podobnie sugestia może tracić na znaczeniu np. gdy dany bodziec wyzwalający reakcję zasugerowaną zniknie. Jedno jest pewne, sugestia posthipnotyczna jeśli zostanie zaakceptowana przez daną osobę będzie działać z pewnością przez cały dzień, może nawet tydzień. Dalej różnie może być i należy wzmacniać ją co jakiś czas, jeśli ma ona cel terapeutyczny.

Sugestia posthipnotyczna bez zabezpieczeń

Większość początkujących będzie poszukiwać zabezpieczeń, że sugestia posthipnotyczna na pewno zadziała. Tej pewności w przypadku hipnozy nigdy nie ma, bo to praca z ludźmi, która charakteryzuje się dużą zmiennością i różnorodnością reakcji. Nie pozostaje nic innego jak obserwacja i działanie, w przypadku braku efektu dalsza obserwacja i zmiany w działaniu – aż do skutku :)

Sugestia posthiponotyczna – jak wprowadzić?

Wprowadzenie sugestii posthipnotycznej jest bardzo proste. Jest dokładnie tak samo wypowiadana jak zwykła sugestia hipnotyczna. Różnica polega na dodaniu momentu w którym zostanie wykonana, czyli po wyjściu z hipnozy i ewentualnie bodziec, który ma być wyzwalaczem reakcji zasugerowanej.

Przykład:
Stojąc i wsłuchując się w głos, który słyszysz dostrzegasz chęć wykonania wszystkich sugestii, które wydarzą się po wyjściu z hipnozy. Kiedy otworzysz oczy i spytam się się ciebie jak się czujesz, odpowiesz „mleko” i będzie to jedyne słowo, które znasz, którym posługujesz się w mowie i jest to dla ciebie czymś zupełnie zwykłym, normalnym. Umiesz mówić tylko słowo „mleko”.

Jest to zupełnie wystarczająca sugestia posthipnotyczna, która w pierwszym zdaniu odwołuje się do doświadczeń, które obecnie występują, a w dalszej części wprowadza sugestię. Otwarcie oczu jest bodźcem wyzwalającym reakcję.

Dlaczego działa i po co mi kapelusz?

Tego typu sugestia ma rację bytu, bo jest przyjmowana bezkrytycznie tak samo jak sugestia, która została wykonana podczas hipnozy. Po wyjściu z tego stanu człowiek czuje wewnętrzny przymus wykonywania sugestii. Nie widzi innej możliwości i wydaje się mu to normalne. Choć może odczuwać też opór jeśli sugestia kłóci się z niektórymi przekonaniami. Wtedy może nie zostać wykonana choć wewnętrzny przymus przy prawidłowo przyjętej sugestii będzie ciągle towarzyszył. Spotkałem się z teorią, że może to doprowadzić nawet do nerwicy.

W gruncie rzeczy sugestia posthipnotyczna może być czymś w rodzaju wejścia w hipnozę na czas jej wykonywania. Jeśli jest ona nieracjonalna i zwrócimy uwagę osobie, która tę sugestie wykonała, ona ją zracjonalizuje by nie wyjść na durnia o czym pisałem w tym artykule – racjonalizacja

Do wpojenia sugestii posthipnotycznej nie trzeba mieć specjalnych zdolności. Zresztą cała hipnoza ich nie wymaga. Wymaga natomiast odpowiedniej osoby, która taką sugestie jest w stanie wykonać. Z reguły mniej osób to czyni niż sugestie wykonywane podczas hipnozy. Warto jednak próbować, bo w przypadku robienia show widowiskowość jest powalająca i może być tylko większa jak sobie kapelusz na głowę założysz i będziesz udawać magika :)

Pokaz Sailesha jest jednym wielkim pokazem sugestii posthipnotycznych i hipnozy na otwartych oczach:

Naucz się samodzielnej hipnozy

z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA

Bezpłatny e-book autohipnoza

BEZPŁATNY