Kontrakt z hipnotyzowanymZawrzyj go, a cała hipnoza pójdzie tak jakbyś sobie tego życzył.

Kontrakt – rozpoczyna pracę psychologów terapeutów, psychologów badaczy oraz hipnotyzerów i to nie tylko hipnoterapeutów, ale także showmanów scenicznych. W hipnozie używa się także sformułowania „rozmowa wstępna”. Po co jest i dlaczego ma istotny wpływ na dalszy proces hipnozy?

Kiedy hipnotyzujesz kogoś po raz pierwszy możesz mieć jedynie jego zgodę, ale nie wiesz nic na temat jego przekonań czy lęków. Kontrakt (rozmowa wstępna) to rozmowa, w której hipnotyzer i osoby hipnotyzowane wyrażają swoje zamiary i oczekiwania, tylko pełne zaakceptowanie pozwala na rozpoczęcie hipnozy. Kompromisy nie są wskazane, bo jak wiadomo – na kompromisach tracą obie strony.

Kontrakt bardzo istotnie wpływa na dalszy proces hipnozy. Już podczas pierwszych zdań, które wypowiadasz wprowadzasz wiedzę, która dotychczas Twojemu klientowi była nieznana. Zanim dojdzie do jakiejkolwiek hipnozy Twój klient wie, że podczas hipnotyzowania będzie bezkrytycznie wysłuchiwał Twoich słów. Będą one wpływać samoistnie do jego umysłu i będą się realizować. Oczywiście ta samorealizacja jest z lekkim przymrużeniem, ponieważ hipnotyzowany wykonuje je w jakimś stopniu świadomie, ale odbywa się to z intencją braku ingerencji w słowa i poddawaniu ich krytyce, czy też pojawianiu się myśli typu „przecież ręka ciężka nie jest” – w momencie gdy hipnotyzer mówi, że „ręka staje się ciężka”. Jedna myśl krytyczna potrafi zniweczyć wszystko. Po to jest właśnie kontrakt, by te rzeczy wyjaśnić sobie z klientem na wstępie i nie musieć tłumaczyć się z porażki po nieudanej hipnozie, gdyż oczekiwania hipnotyzowanego były inne lub starał się robić coś czego nie powinien.

Wprowadzanie sugestii wstępnych przed hipnozą to jeden element. Kolejny to etyka. Nasz klient może nie chcieć robić pewnych rzeczy pod hipnozą np. gdakać jak kura. Dlatego w kontrakcie, jeśli sam klient nie wspomni o tym czego nie chce, warto zamknąć w pewnych ramach to co będzie się działo podczas hipnozy. Uspokoi to klienta i wzbudzi do nas zaufanie. Przedostatnim elementem jest przedstawienie swoich oczekiwań i ewentualnych obaw przez klienta. Natomiast ostatni element to obustronna akceptacja i rozpoczęcie hipnozy.

Jak powinien wygląda kontrakt?

Załóżmy, że osoba hipnotyzowana przyszła do nas, bo słyszała, że jesteśmy hipnotyzerem i chciała się przekonać jak to jest być zahipnotyzowanym.

Rozmowę zaczynamy od przedstawienia się i powiedzenia jakim typem hipnozy zajmujemy się – sceniczna, terapeutyczna, zmiany osobistej. Następnie zwracamy się z prośbą o wysłuchanie kilku informacji na temat hipnozy. Zaznaczamy na wstępie, że nie jesteśmy czarodziejami, którzy władają umysłami nic nie świadomych ludzi. Naszym zadaniem jest takie pokierowanie świadomością by osiągnąć hipnozę, do tego potrzebnych jest kilka warunków do spełnienia – hipnotyzer wypowiada spokojnym głosem zdania, które należy uważnie słuchać, koncentrować się na nich i bezkrytycznie wykonywać. Słowa mają wnikać do umysłu i „wykonywać się same” np. jeśli mówię, że twoja dłoń rozluźnia się właśnie teraz podczas gdy koncentracja jeszcze silniej skupia się na moim głosie, to pozwól swojej ręce rozluźnić się, poczuj jakie jest to przyjemne. Pamiętaj również, że w trakcie hipnozy nic ci nie grozi, będziesz słyszeć moje słowa dokładnie i w każdym momencie możesz hipnozę przerwać, liczę jednak, że nie będzie takiej potrzeby, ponieważ będziemy współpracować i wszystkie ewentualne wątpliwości wyjaśnimy sobie przed rozpoczęciem hipnozy. Moim głównym zainteresowaniem w hipnozie jest show, dlatego chciałbym teraz zrobić z tobą kilka hipnotycznych sztuczek. W czasie ich wykonywania nic nie będzie ci grozić, a wszystkie sugestie cofnę zanim wyjdziesz z tego pokoju. Na moment wykonywania sugestii oderwiesz się zupełnie od rzeczywistości, możesz być kimś innym, widzieć fascynujące rzeczy czy doświadczać czegoś czego nigdy wcześniej nie doświadczałeś. Liczę, że po hipnozie obydwaj będziemy bogatsi w nowe doświadczenia.

Zanim rozpoczniemy hipnozę chciałbym byś przedstawił swoje oczekiwania. Po wyjaśnieniu ewentualnych wątpliwości pytamy się, czy wszystko jest jasne i czy zgadza się na przeprowadzenie hipnozy. Po odpowiedzi twierdzącej rozpoczynamy wprowadzanie w hipnozę odpowiednią techniką.

Pamiętaj! Nie lekceważ kontraktu hipnotycznego, zawarcie jego to przede wszystkim etyka, ale także ogromna przewaga jeśli chodzi poznanie ewentualnych przeszkód przy hipnotyzowaniu nieznanej nam osoby, a także wprowadzenie przed hipnozą wiedzy, która ułatwi nam hipnotyzowanie. Dzięki kontraktowi Twoja skuteczność znacznie się powiększy!

Dla zainteresowanych profesjonalnym szkoleniem hipnozy organizujemy szkolenie pod nazwą Hipnotyczny Coaching, który odbędzie się we Wrocławiu, szczegóły pod adresem https://www.e-hipnoza.pl/hipnotyczny-coaching-wroclaw/

Naucz się samodzielnej hipnozy

z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA

Bezpłatny e-book autohipnoza

BEZPŁATNY