Most kataleptyczny i zjawisko katalepsji hipnotycznej to jedno z ciekawszych, a niekiedy widowiskowych efektów działania sugestii hipnotycznej.
Czym jest katalepsja hipnotyczna?
Osoba poddana hipnozie wykazuje sztywność mięśniową i traci kontrolę nad swoimi ruchami. Jest to efekt sugestii hipnotycznej, w której hipnotyzer sugeruje, że mięśnie osoby hipnotyzowanej są sztywne i niezdolne do swobodnego poruszania się. W rezultacie osoba może pozostawać w pozycji, w jakiej się znajdowała, a jej ciało może utrzymywać sztywną postawę, nawet w niezwykłych i niestandardowych pozycjach.
Katalepsja jest jednym z wielu efektów hipnotycznych, które mogą być indukowane przez odpowiednie sugestie. Hipnotyzer wykorzystuje głęboki stan relaksacji i zwiększonej podatności na sugestie, by wpłynąć na doświadczenia i zachowanie osoby hipnotyzowanej. Kataleptyczne reakcje ciała podczas hipnozy są zwykle odwracalne i nie powodują szkód fizycznych.
Warto zaznaczyć, że reakcje na hipnozę, w tym katalepsję, są zróżnicowane i mogą zależeć od osoby, jej sugestybilności oraz relacji z hipnotyzerem. Hipnoza jest tematem, który budzi zainteresowanie zarówno naukowców, jak i praktyków, jednak nadal istnieją pewne kontrowersje i niejasności dotyczące jej mechanizmów i skuteczności.
Krótko mówiąc katalepsja to całkowite zesztywnienie ciała, lub jego części, wywołane odpowiednio dobranymi sugestiami.
Przykłady sugestii katalepsji hipnotycznej
„Zauważ, że twoje powieki są strasznie ciężkie, i wciąż robią się coraz cięższe, jakby wykonane były z jakiegoś strasznie ciężkiego metalu, albo jakby ktoś powiesił na nich duże ciężarki. Czujesz, że są one teraz tak ciężkie i tak mocno zamknięte, że pomimo wszelkich wysiłków nie mógłbyś ich otworzyć. Będzie tak tak długo, aż nie powiem, żebyś je otworzył. Możesz teraz spróbować otworzyć oczy, ale nie uda Ci się to”
„Zwróć uwagę na swoje kończyny, zauważ jak bardzo są ciężkie i zesztywniałe(w hipnozie to rzecz naturalna, dlatego mówimy o tym co ma miejsce rzeczywiście, nie powodując sprzeczności), ale w tej chwili robią się jeszcze bardziej sztywne i ciężkie, poruszenie nimi stanie się niemożliwe kiedy policzę do 3, ponieważ będą ciężkie jakby przysypał je piasek, lub postawiono na nich coś bardzo ciężkiego.”
„Unieś rękę, tak by była równoległa do podłoża. Czujesz teraz, że ręka jest wypełniona energią, która sprawia, że możesz nią poruszyć. Kiedy pstryknę palcami, ta energia odpłynie do reszty ciała, a ty nie będziesz mógł ruszyć ręką, aż nie pstryknę palcami po raz drugi. Dopiero wtedy energia wróci na swoje miejsce. «pstryk!» Twoja ręka jest teraz całkowicie sztywna i nie możesz nią ruszyć.”
Proste, prawda? Spójrzmy teraz na to jak wygląda most kataleptyczny.
Most kataleptyczny
Most kataleptyczny to inaczej mówiąc zesztywnienie całego ciała, a zabawa w tym taka, że osobę zahipnotyzowaną, zesztywniałą, kładzie się na dwóch krzesłach tak aby jej poza przypominała most. Hipnotyzerzy sceniczni w tej sytuacji często siadają lub stają na osobie wykonującej most kataleptyczny. Wygląda to widowiskowo, ale ze względu na ryzyko kontuzji osoby zahipnotyzowanej lepiej tego unikać.
Często można spotkać się z opinią, że most kataleptyczny to tylko trik estradowy, nie mający nic wspólnego z hipnozą. Dowodzi się tego mówiąc, że praktycznie każdy może nie będąc w transie zrobić coś podobnego. A i owszem.
Hipnoza nie daje nikomu niezwykłych nadludzkich mocy, tylko pozwala przełamywać pewne bariery i w pełni wykorzystać możliwości organizmu. A co do tego mostu bez transu – poproś kogoś, żeby na tobie stanął i wytrzymaj tak kilka minut. A jak to zrobić z wykorzystaniem hipnozy?
[Przy tej sugestii hipnotyzer musi być całkowicie pewny siebie, powinna być ona wypowiedziana tak, aby hipnotyzowany nie miał wątpliwości co do jej działania]
„Będę teraz liczył od 1 do 10, a z każdą kolejną liczbą twoje mięśnie będą napinać się coraz mocniej, a kiedy wypowiem liczbę 10, całe twoje ciało będzie sztywne jak deska.
1. Napnij wszystkie mięśnie.
2. Napnij je bardzo mocno.
3. Wszystkie twoje mięśnie, od mięśni głowy, poprzez kark, tułów, aż po ręce ręce i nogi.
4. Wszystkie twoje mięśnie napinają się.
5. Mięśnie napinają się jeszcze bardziej.
6. Każdy mięsień twojego ciała jest sztywny i mocno napięty.
7. Czujesz, że wszystkie mięśnie twojego ciała tworzą jedną spójną, sztywną całość.
8. Jesteś sztywny, coraz bardziej sztywny.
9. Całkowicie sztywny.
10. Jesteś od tej chwili sztywny, bardzo sztywny jak deska i pozostaniesz w tym stanie aż pstryknę palcami.”
Co do mostu… jest on, jak większość trików wykorzystujących katalepsję, sugestią używaną głównie do zabaw estradowych i dlatego powinien on być wykonywany jak najbardziej widowiskowo, ma bawić, przerażać, szokować i to Ty musisz swoim zachowaniem i tonem głosu zbudować te emocje, pamiętając równocześnie o bezpieczeństwie. Have fun!
/* Na zdjęciach most kataleptyczny w wykonaniu Jurija Mokriszczewa. Źródło zdjęć – zbiory zdjęć Jurija. */
Naucz się samodzielnej hipnozy
z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA
BEZPŁATNY
Brawo rasz. Fajnie napisany artykuł, dobrze objaśnia działanie katalepsji oraz jak ją wykonać (widowiskowy most kataleptyczny). Wróżę, że to będzie najpopularniejszy albo jeden z popularniejszych artykułów w kategorii „hipnoza w praktyce”.
A czy osobie która wykonuje ten most nic się nie stanie i czy nie ocknie się nagle?
Zawsze istnieje ryzyko, że można zrobić komuś krzywdę. Tak jak widać w artykule na zdjęciach, most kataleptyczny wykonuje profesjonalista, dzięki sprawdzonym metodom hipnozy i umiejętności niwelowania ewentualnych niebezpiecznych zachowań osoby zahipnotyzowanej.
Jeśli ktoś posiada wątpliwości nie powinien wykonywać tego tricku.
Kuurcze ostatnio bardzo interesuje sie takimj rzeczami czyli mentalistyką i czasem sie zastanawiam czy to naprawde tak dziala opanowanie komus mysli itp czy jedbak ludzie kłamia chcialbym zeby ktos ze mna na ten temat porozmawial wyzej zostaeiam email mam nafzieje ze ktos napisze o co w tym wszystkim chodzi jak to dziala bo tak przeglądajac stroby internetowe malo mozna sie dowiedziec.
Bzdura. Studiuję psychologię i wiem, że most kataleptyczny można wykonać również bez hipnozy
Oczywiście. W hipnozie nie dzieje się nic co człowiek w teorii nie mógłby wykonać. Gdyby faktycznie nie mógł, to hipnoza tego nie zmieni.
Żeby to wiedzieć nie trzeba studiować psychologii. Wiem to, bo studiuje psychologię. Przepraszam, wie to każdy, kto myśli :)
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to co pod hipnozą zrobisz bez mrugnięcia oka, a co bez hipnozy zajmie ci więcej, lub zdecydowanie więcej czasu i jakim nakładem. A koniec końców możesz dojść do wniosku, że osiągnąłeś to, bo doszedłeś do odpowiedniego stanu umysłu… Hipnozy.