Fale mózgoweTrochę teorii. Mózg, jego działanie, i jak do tego wszystkiego ma się hipnoza.

Fale mózgowe

Fale mózgowe to cykle określonej aktywności mózgu, związane ze stanem świadomości, w jakim człowiek znajduje się w danym momencie. Ze względu na częstotliwość fal wyróżnia się 6 podstawowych stanów umysłu, nazwanych greckimi literami. Pisząc „stan” mam na myśli okres, w którym przeważają fale o danej częstotliwości. Oczywiście pojęcie to jest o wiele uproszczone, ponieważ znaczenie ma też wiele innych czynników (amplituda, pewnego rodzaju okresowość, itp.).

Wykorzystywane są głównie 2 sposoby badania częstotliwości fal mózgowych: elektrokortykografia (ECoG) oraz elektroencefalografia (EEG). Choć wyniki mogą być czasem lekko zakłócone, o wiele częściej korzysta się z EEG, ze względu na łatwość i pełne bezpieczeństwo badań – brak konieczności operacji zakładania elektrod wprost na korze mózgu (co robi się przy ECoG).

Poszczególne stany aktywności mózgu

Stan gamma – powyżej 30Hz Właściwie to ciężko mówić tu o „stanie”, gdyż fale o tej częstotliwości występują tylko w krótkich okresach czasu i są powiązane z funkcją motoryczną (poruszaniem ciała).

Stan beta – od ok. 12 do 30Hz Stan w którym najprawdopodobniej znajdujesz się w tej chwili. Jest to nasz codzienny stan, wskazujący na wzmożoną aktywność fizyczną i umysłową.

Stan alfa – 8 do 12Hz Stan spoczynkowy, charakteryzujący okresy rozluźnienia i głębszej relaksacji. Stan ten powoduje obniżoną percepcję (odczuwanie zmysłowe) i przez nią właśnie jest zakłócany, szczególnie przez percepcję wzrokową i słuchową. Przez stan alfa przechodzimy przy wchodzeniu w stan hipnozy, bądź też przy zasypianiu i budzeniu się. Występuje on tez przy rozmarzeniu, szczególnie przy braku bodźców wzrokowych (z zamkniętymi oczami).

Stan theta – 4 do 8Hz Występuje podczas transu (medytacja, stany hipnotyczne) oraz podczas snu, m.in. fazy REM, podczas której występują marzenia senne. Samodzielne osiąganie głębokiego stanu theta (bez zasypiania, np. autohipnozą) i utrzymywanie w nim świadomości nie jest łatwe i często wymaga wieloletniej praktyki, natomiast jest to stosunkowo prosto osiągalne hipnozą. W stanie tym można m.in. zaobserwować wyraźne obniżenie, jeżeli nie całkowity zanik percepcji zmysłowej, oraz zdolność do kontrolowania bólu fizycznego.

Stan delta – 0.5 do 4 Hz Występuje podczas głębokiego snu (fazy NREM)

Stan epsilon – poniżej 0.5 Nie poznany, prawdopodobnie bliski śmierci stan umysłu.

Ciąg dalszy nastąpi… już jutro. Będzie o tym jak to wszystko ma się ściślej do hipnozy i jak zrobić własną indukcję błyskawiczną.

Naucz się samodzielnej hipnozy

z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA

Bezpłatny e-book autohipnoza

BEZPŁATNY