Hipnoza na sen - śpiące dzieckoKiedy śpimy z pozoru nic wielkiego się nie dzieje. Jednak w naszym organizmie dochodzi wtedy do wielu fascynujących zjawisk związanych z regeneracją neuronów czy utrwalaniem naszej pamięci. Jak wielki ma to wpływ na jakość naszego życia możemy przekonać się po jednej nieprzespanej nocy.

Polepszenie jakości snu (hipnoza na sen) to najlepsza rzecz jaką możemy dla siebie zrobić każdej doby. Zmieniając swoje codzienne nawyki oraz wprowadzając rutynę autohipnozy z sugestiami poprawiającymi nasz sen wpływamy nie tylko na nasze wyspanie, ale także na pamięć, czas reakcji w stanie czuwania i… szybkość rozumowania. Przydatne, prawda?

Hipnoza na sen pod lupą badaczy

Badacze z Uniwersytetu w Zurychu dowiedli, że hipnoza na sen potrafi zwiększyć o 80% długość snu wolnofalowego u osób wysoko podatnych na sugestie. W badaniu wzięło udział 70 kobiet, które przez 13 minut przed zaśnięciem słuchały nagrania hipnozy wolnofalowej.

Podczas trwania eksperymentu podłączone były do elektroencefalogramu (EEG), który zmierzył fale mózgowe charakterystyczne dla fazy snu głębokiego.

Czym jest sen wolnofalowy?

Sen wolnofalowy inaczej sen głęboki, to ta faza snu, w której organizm wypoczywa i regeneruje się. Metabolizm spowalnia, oddech i rytm serca spada, obniża się również temperatura ciała. Jednocześnie uruchamiają się procesy, które przyspieszają regenerację 

W czasie snu wolnofalowego tempo metabolizmu ulega znacznemu zmniejszeniu, spada ciśnienie krwi, zwolnione zostają oddechy i rytm serca, nerki produkują mniej moczu, a pokarm przesuwany jest przez jelita wolniej – organizm odpoczywa. Spada również o pół stopnia temperatura naszego ciała. Są jednak procesy, które w tej fazie snu zachodzą szybciej. Między innymi wzrasta poziom niektórych hormonów, szybciej goją się rany. Podtrzymywana jest plastyczność i złożoność połączeń między neuronami. Dochodzi także do utrwalenia śladów pamięciowych. Uwaga dla studentów – nie warto zawalać nocy na naukę. Warto natomiast uczyć się mądrze, czyli przeplatać naukę snem, nawet w ciągu dnia!

Bogać się, kiedy śpisz

Według Bena Sweetlanda podczas snu ludzki umysł pracuje na nasz sukces lub nasze kłopoty. Odpowiada za to nasza podświadomość, która pracuje 24 godziny na dobę. Według Bena myśl panuje nad materią, co oznacza, że cokolwiek jesteś w stanie wymyślić, to może wydarzyć się w rzeczywistości. Jeśli więc masz głowę pełną zmartwień, to jest wielce prawdopodobne, że duża część z nich urzeczywistni się. Twoje ciało i wszystko co robisz będzie dążyć do realizacji scenariuszy, które budujesz w swojej głowie. Dlatego Ben proponuje programować swoją podświadomość w taki sposób, by pomagała nam realizować nasze cele. Możemy zaszczepić w naszej podświadomości myśl lub idee, która w momencie, gdy będziemy spali będzie przetwarzana przez naszą podświadomość by znaleźć najlepsze rozwiązania. 

W psychologii jest to znane jako “efekt aha”. Jest to moment, w którym uświadamiamy sobie, że właśnie znaleźliśmy rozwiązanie problemu. Odbywa się to dzięki inkubacji problemu w naszej podświadomości.

To kolejny argument, że hipnoza na sen może pomóc Ci zwiększyć Twoją skuteczność.

Polecam książkę Bogać się, kiedy śpisz Bena Sweetlanda, ale warto do niej zajrzeć z dozą krytycyzmu i dyskutować ze stawianymi tam tezami.

Hipnoza na sen – jak zacząć?

Możesz skorzystać z gotowych nagrań do autohipnozy, znajdziesz takie m.in. w kompletnym programie autohipnozy Rzeczywistość jest plastyczna! Techniki autohipnozy w życiu codziennym.

Możesz również skorzystać z gotowych skryptów do autohipnozy, które znajdziesz w artykule:  Autohipnoza – jak to zrobić? 3 proste kroki lub w Bezpłatnym e-booku Autohipnoza

Sugestie hipnozy na lepszy sen

Już samo praktykowanie autohipnozy przed snem poprawia jakość snu. Aby wzmocnić efekt musisz skorzystać z sugestii. Kiedy wprowadzisz się w hipnozę wyobraź sobie siebie śpiącego, głęboko jak nigdy przedtem. Zobacz jak Twoje mięśnie są rozluźnione, wiotkie, głęboko odprężone. Mów do siebie głosem wewnętrznym właśnie w ten sposób. Opisuj siebie rozluźnionego.

Następnie wypowiedz sugestię “Kiedy będę spał moje ciało i umysł odpręży się jak nigdy przedtem. Będę spał głęboko. Głęboko odprężony, całkowicie odpłynę. Nie liczy się już nic, tylko głęboki sen i odprężenie. Mogę spać głęboko i spokojnie.”

Wypowiadaj te słowa z przekonaniem oraz spokojnym, łagodnym głosem wewnętrznym. Powtarzaj autohipnozę z sugestiami każdego dnia i doświadczaj zmiany.

Nie tylko hipnoza na sen – warto zadbać o czynniki higieny

Same sugestie hipnotyczne to jednak nie wszystko. Używanie telefonu na 5 minut przed snem może skutecznie zaburzyć pierwszą godzinę snu, w której rozpoczyna się faza snu głębokiego. Dlatego zadbaj również o to co robisz tuż przed snem, przede wszystkim, trzymaj się tych 6 zasad:

  1. Nie używaj telefonu na godzinę, a najlepiej dwie godziny przed zaśnięciem.
  2. Pozbądź się telewizora z sypialni, nigdy przy nim nie zasypiaj.
  3. Nie oglądaj telewizji na godzinę przed zaśnięciem, wybierz np. książkę, słuchanie audiobooka lub muzyki.
  4. Kładź się spać nie później niż o 23, a najlepiej około 22.
  5. Przed zaśnięciem pozbądź się zmartwień dnia codziennego. Po prostu odpuść, dzień się zakończył.
  6. Zjedz ostatni posiłek nie później niż 2 godziny przed snem. Powinien być złożony z wartościowych białek.

Do dzieła!

Koniecznie pochwal się wynikami.

Techniki autohipnozy znajdziesz tutaj:

Autohipnoza – jak to zrobić? 3 proste kroki 

Bezpłatny e-book Autohipnoza

Naucz się samodzielnej hipnozy

z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA

Bezpłatny e-book autohipnoza

BEZPŁATNY