Hipnoza na bólHipnoza na ból to jedno z jej najbardziej niezwykłych zastosowań. Okazuje się być skuteczna w leczeniu bólu ostrego i przewlekłego, ale również w przypadku doraźnej pomocy przy występowaniu bólu głowy czy badań lekarskich, z którymi wiąże się pewien dyskomfort (te dwa przykłady znajdziesz w bezpłatnym poradniku Hipnoza na ból).

Stosowanie hipnozy zazwyczaj ogranicza się do gabinetów terapeutycznych i do samorozwoju. Ból jest jednym z niewielu obszarów, gdzie hipnoza może być skutecznie stosowana wśród pacjentów klinicznych.

Istnieje wiele badań naukowych, w których dowiedziono skuteczności hipnozy w leczeniu bólu. Co ważne, pacjenci osiągali bardzo dobre wyniki stosując hipnozę we własnym zakresie w postaci technik autohipnozy czy technik relaksacyjnych.

2 metody kontroli bólu – sugestia oraz dysocjacja

Do kontroli bólu zazwyczaj wykorzystuje się dwie metody. Jedna to bezpośrednia sugestia hipnotyczna, która wskazuje, że ból zostaje zmniejszony lub znika całkowicie. Hipnotyzer lub osoba poddająca się autohipnozie sugeruje wprost np. “Kiedy doliczę do pięciu ból odpuści”.

Druga metoda to podejście dysocjacyjne tj. odwrócenie uwagi od bólu i skoncentrowanie jej na czymś innym. Skuteczne bywa również połączenie obydwu metod, gdzie z jednej strony sugerujemy zmniejszenie bólu np. wyobrażając sobie potencjometr, który był niegdyś popularny w starych urządzeniach elektronicznych. Wizualizując obracanie kołem potencjometru zmniejszamy natężenie bólu. Z drugiej strony wizualizujemy miejsca, które są dla nas pozytywne, w których rozluźniamy się i czujemy się szczęśliwi.

W jakich sytuacjach hipnoza na ból jest skuteczna?

Właściwie hipnozę można zastosować w każdej sytuacji bólowej. Nie zawsze osiągniemy efekt w postaci braku odczuwania bólu, ale w wielu sytuacjach zmniejszymy go do poziomu, który przyniesie nam ulgę.

Hipnozę z powodzeniem stosuje się do zmniejszania odczuwania bólu przy zabiegach chirurgicznych i w trakcie późniejszej rekonwalescencji. Badaniami obejmowano również pacjentów skarżących się na bóle stawowe i mięśniowe – w każdym przypadku dowiedziono, że hipnoza istotnie zmniejszyła poziom odczuwanego bólu.

Mówimy tu jednak o sytuacjach z praktyki klinicznej, a co z bólem nazwijmy go codziennym? np. bóle pleców, drobne kontuzje, ból głowy? Prowadzone w warunkach szpitalnych badania w większości nie wymagały zaangażowania hipnotyzera, a pacjenci sami wykonywali techniki autohipnozy zmniejszające bóle (oczywiście po uprzednim przygotowaniu). Przy tzw. bólach codziennych jest to podobnie łatwe i co ważne – skuteczne. Wystarczy odrobina spokoju i warunków do wykorzystania technik hipnozy na ból.

Tabletka przeciwbólowa czy hipnoza na ból – co jest lepsze?

Tabletki przeciwbólowe np. na bazie ibuprofenu wpływają na zmniejszenie aktywności enzymów odpowiedzialnych za odczuwanie bólu. Można powiedzieć, że odcinają nas od źródła bólu. Tabletki przeciwbólowe są skuteczne, ale niosą też szereg ryzyk i możliwych objawów niepożądanych takich jak niestrawność, zgaga, nudności, bezsenność, uczucie zmęczenia, zaburzenia widzenia, zaburzenia pracy nerek i dróg moczowych, wysypki i inne.

Możliwych skutków ubocznych jest cały szereg. Zazwyczaj nie przejmujemy się nimi, bo ryzyko ich wystąpienia zwykle jest niewielkie lub efekty zażywania leków pojawiają się z dużym opóźnieniem i nie dostrzegamy związku.

Jakie skutki uboczne wiążą się z hipnozą na ból? Właściwie, to żadne. Klinicyści wielokrotnie udowadniali, że pacjenci stosujący hipnozę na ból dochodzą do siebie szybciej i cieszą się lepszym samopoczuciem.

Parafrazując popularne powiedzenie – skoro nie widać różnicy, to po co ryzykować skutki uboczne? Wzięcie tabletki jest prostsze – przynajmniej na poziomie czynności. Łyk wody i przełknięcie leku i odczekanie chwili aż zacznie działać. Zastosowanie hipnozy na ból wymaga nauczenia się technik i ich zastosowania w chwili, gdy jest potrzebna, a to może zająć nam 10-15 minut.

Hipnoza na ból i leczenie farmakologiczne

Nie zawsze jednak możemy zrezygnować z farmakologii. Jeśli jesteśmy poddawani leczeniu, które wymaga stosowania leków powinniśmy wcześniej skontaktować się z lekarzem, pod którego jesteśmy opieką. Warto jednak i w tej sytuacji włączyć hipnozę do leczenia, aby móc zmniejszyć ilość zażywanych środków farmakologicznych i ograniczyć ich skutki uboczne. Badania dowodzą, że leczenie, w którym wykorzystuje się zarówno farmakologię jak i hipnozę prowadzi do zmniejszenia ilości zażywanych leków, przy jednoczesnym zmniejszeniu odczuwania bólu i poprawie samopoczucia.

Pobierz poradnik Hipnoza na Ból