Filtry poznawczeWyjaśniam czym jest filtr poznawczy i w jaki sposób wykorzystać go wiedząc jak selekcjonować informacje, dostrzegając to, co przyczyni się do naszego rozwoju osobistego.

Dobrym wyjaśnieniem będzie historia sprzed kilku dni, kiedy siedziałem przed telewizorem ze swoją siostrą i jak normalna polska rodzina oglądaliśmy… reklamy. Jedne interesowały mnie bardziej inne w ogóle, jak choćby ta dotycząca oleju do samochodów. Kiedy mniej więcej w połowie, gdy akcja reklamy nabrała dynamiki, siostra głośno pomyślała – muszę olej wymienić w samochodzie.

Dla mnie ta reklama była zupełnie obojętna, nie zwróciła mojej uwagi i nie wywołała we mnie żadnej myśli. Moja siostra natomiast była ukierunkowana na dostrzeganie tego co jej jest potrzebne.

Podobnych sytuacji można mnożyć. Kiedy jeździsz samochodem marki Renault (dziś motywem przewodnim jest motoryzacja :), to na ulicy będziesz dostrzegać więcej samochodów renault. Jeśli jeździsz samochodem koloru czerwonego, to także te samochody będą dla ciebie bardziej dostrzegalne. Teraz przejdźmy na nieco inną działkę. Oglądasz telewizje, czytasz newsy na portalach i w gazetach. One nasączone są katastrofami, tragediami, dużo kradną i zabijają. I choć tutaj wkraczamy już na nieco inną działkę, a mianowicie zasadę dostępności, to z filtrami poznawczymi ma to wiele wspólnego. Otóż czytając, że wszędzie kradną, nagle zaczynasz mieć przeświadczenie, że przestępczość w Polsce rośnie. A dajmy na to statystyki mówią, że jest odwrotnie. Ty o tym nie wiesz i kierujesz się tym co tobie bliższe i zauważone niedawno, nazywa się to zasadą dostępności.

Powyższe wymienione zjawiska składają się na to co nazywamy filtrami poznawczymi. Działanie takiego filtru jest proste – nasz mózg oddziela informacje niepotrzebne od potrzebnych, które trafiają do naszej świadomości i są poddawane analizie. Warto dodać także stwierdzenie, że nasz mózg dąży do redukowania i upraszczania wszystkiego. Dzięki temu mamy oszczędzić czas i nie doprowadzić do przesilenie spowodowanego natłokiem myśli, dlatego istnieją choćby stereotypy.

Wróćmy jednak do filtrów poznawczych i tego co dzięki nim możemy osiągnąć. Wiedząc już o istnieniu filtrów, które obrazowo można przedstawić jako okulary, które zakładane na oczy usuwają sprzed nich pewne informacje, a inne uwidaczniają. Tak więc chcąc dostrzegać pozytywne aspekty naszego życia nie możemy doszukiwać się ciągle błędów (taki filtr – szukaj błędów). Zrób sobie ćwiczenie i wyjdź dziś na ulicę mając w głowie obraz czerwonego auta. Dobrym rozwiązaniem będzie poświecenie 10 minut by się położyć na łóżku, wykorzystać technikę autohipnozy, w której założymy wyobrażone okulary koloru czerwonego. Możesz spróbować też z czymś innym – białe buty, brunetki, marka talerzy satelitarnych i co tylko sobie zapragniesz, a na co na co dzień nie zwracasz uwagi. Kiedy wrócisz przemyśl sobie całą sytuację i przeanalizuj, czy wcześniej spostrzegałeś to w taki sposób jak teraz?

A teraz pomyśl, czy ustawiając odpowiednio swoje filtry poznawcze dostrzeżesz więcej okazji, by rozwinąć się, rozkręcić biznes, czy cokolwiek innego chcesz?

Naucz się samodzielnej hipnozy

z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA

Bezpłatny e-book autohipnoza

BEZPŁATNY