Czy hipnoza jest bezpieczna

Krótko, tak. Odpowiadając bardziej szczegółowo czy hipnoza jest bezpieczna? Jest całkowicie bezpieczna, a przynajmniej nie jest bardziej niebezpieczna od uczestnictwa w wykładach uniwersyteckich. Zdarza się, że osoby po poddaniu się hipnozie odczuwają łagodny ból głowy. Jak jednak dowiódł S. Lynn ryzyko jego wystąpienia jest dokładnie takie samo jak w przypadku uczestnictwa w wykładach uniwersyteckich.

SPIS TREŚCI

Skąd tyle obaw na temat hipnozy? 

Większość z nas, a może nawet wszyscy, po raz pierwszy zetknęli się z hipnozą znaną w popkulturze. Historie takie jak wampir władający umysłem ofiar, czy hipnotyzer wywołujący dowolne halucynacje u dowolnej osoby, znane są ze szklanego ekranu. I trzeba przyznać, że to kusząca, choć przerażająca wizja wykorzystania hipnozy, pod warunkiem, że byłaby prawdziwa. Jest to wyłącznie fikcja filmowa, która całkiem dobrze się sprzedaje i niestety wywołuje błędne przekonania.

Ponadto w krajach katolickich niejednokrotnie hipnoza utożsamiana jest z grzechem lub działaniem szatana. Można podejrzewać, że to za sprawą osób, które chętnie parają się hipnozą, a które stoją w sprzeczności wobec wiary. Kwestie wiary i okultyzmu odłóżmy jednak na bok, to także nie ma nic wspólnego z hipnozą.

Hipnoza, to metoda uznana przez naukę

Hipnoza jest nie tylko bezpieczna, ale również uznana przez świat nauki jako metoda skuteczna. Jest wykorzystywana przez klinicystów, terapeutów i lekarzy.

Jak jednak wspomniałem we wstępie może zdarzyć się, że po hipnozie wystąpią lekkie objawy bólu głowy lub inne, nazwijmy je, skutki uboczne. Nie wynikają one jednak wprost z samej metody hipnozy, ale z tego w co osoba zahipnotyzowana wierzy i jest przekonana, że wie na temat hipnozy. Znane są przypadki, że osoba hipnotyzowana wierzy w to, że hipnoza powoduje mrowienie w rękach. W trakcie jej trwania, jak również po zakończeniu taka osoba może uskarżać się na wystąpienie takiego objawu. Nie jest to jednak zjawisko specyficzne dla hipnozy, a jedynie subiektywne odczucie, które jak najbardziej przy użyciu hipnozy może zostać wywołane. Jest to również doskonały przykład działania sugestii, która została przekazana jeszcze przed hipnozą.

Czy hipnoza może sprawić, że zrobię coś czego nie chcę zrobić?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Co będzie jeśli podczas hipnozy hipnotyzer zaszczepi we mnie sugestię np. oddania portfela lub co gorsza kradzieży lub nawet morderstwa? Nic z tych rzeczy. Osoba hipnotyzowana dobrowolnie i pod kontrolą przyjmuje wszystkie sugestie. Jeśli pojawiają się sugestie jakkolwiek sprzeczne z wolą hipnotyzowanego, nie zostaną one wykonane.

Nawet jeśli osobie hipnotyzowanej wydaje się, że sugestie wnikają do umysłu i niejako same się wykonują, to dzieje się tak tylko dlatego, że żadna z nich nie wzbudza jej sprzeciwu.

Czy hipnoza pomaga?

Nie szkodzi, jest bezpieczna, ale czy hipnoza pomaga? To dobre i właściwie postawione pytanie. Istnieje wiele badań naukowych, w których wskazuje się istotny wpływ hipnozy na efektywność terapii, w rzucaniu palenia, leczeniu otyłości, minimalizowaniu skutków interwencji chirurgicznych, dolegliwościach bólowych, depresji czy nawet w leczeniu zespołu jelita drażliwego.

Jednak hipnoza nie jest panaceum na wszystko. Poleca się ją w większości terapii do schorzeń i problemów lekkich lub umiarkowanych. Brakuje choćby badań dotyczących schorzeń związanych z uzależnieniami. Jeśli jesteś w trakcie terapii i chcesz skorzystać z hipnozy, skonsultuj się najpierw ze specjalistą lub terapeutą/lekarzem prowadzącym.

Hipnoza doskonale odnajduje się w rozwoju osobistym. Zwiększa skuteczność i trwałość zmian poprzez szybsze wprowadzanie nawyków. 

Czy hipnoza jest tym samym co medytacja lub uważność?

Osoby, które mają doświadczenie lub wiedzę na temat medytacji bardzo często porównują ją do hipnozy. I słusznie, każda hipnoza jest pewnego rodzaju medytacją i wchodzeniem w stan uważności. Jednak medytacja i uważność nie jest hipnozą.

Jeśli znasz techniki medytacji, to łatwo nauczysz się hipnozy, ponieważ hipnoza najczęściej wymaga przejścia przez stan uważności. Jednak na tym nie koniec, w hipnozie nie tylko uzyskujesz bierność i spokój umysłu, ale aktywnie tworzysz wyobrażenia, myśli i emocje. Po to by zaszczepiać w sobie pozytywne zmiany. Hipnoza jest więc podobna do medytacji, ale jest formą bardziej aktywną i nakierowaną na wprowadzanie zmian, pomaganie, czy zwiększanie skuteczności, przy użyciu technik, najczęściej, wizualizacyjnych.

Możesz sprawdzić na sobie jak to działa. Zobacz bezpłatny e-book Autohipnoza

Czy hipnoza jest prawdziwa?

Ludzie często zastanawiają się czy hipnoza jest prawdziwa. Nawet wtedy gdy sami ją praktykują i dostrzegają zmiany jakie dzięki niej zachodzą. To całkiem normalne, bo mało kto w warunkach domowych tworzy warunki eksperymentalne, by zbadać wpływ hipnozy. Na szczęście robią to za nas klinicyści na całym świecie. Badają kategorie schorzeń, które nadają się do leczenia hipnozą, jakie techniki są najskuteczniejsze, czy istnieją pacjenci lepiej lub gorzej reagujący na hipnozę.

Hipnoza jest też w orbicie zainteresowań naukowców akademickich, którzy badają m.in. wpływ hipnozy na sposób przetwarzania przez mózg. Niejednokrotnie można spotkać wyniki ich badań z użyciem aparatury takiej jak EEG.

Podsumowując, czy hipnoza jest bezpieczna?

Hipnoza jest całkowicie bezpieczna, a jej skuteczność potwierdzona przez klinicystów, badaczy i naukowców. Sprawdza się w rozwoju osobistym, większości terapii, a nawet leczeniu szpitalnym. Jest podobna do medytacji czy uważności, ale dodatkowo wzbogacona o tworzenie sugestii.

Hipnozy można również doświadczyć na własnej skórze i korzystać z jej dobrodziejstw na co dzień. Poniżej znajdziesz formularz, po uzupełnieniu którego otrzymasz bezpłatny e-book Autohipnoza.

Zobacz również 7 faktów na temat hipnozy

Naucz się samodzielnej hipnozy

z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA

Bezpłatny e-book autohipnoza

BEZPŁATNY