Czy hipnotyzowaniu zawsze musi towarzyszyć przygotowanie, a technika wprowadzająca zajmować co najmniej 10 minut? Nie, można to zrobić szybciej za pomogą błyskawicznych indukcji hipnotycznych.
Błyskawiczna indukcja hipnozy – czym jest?
Błyskawiczna indukcja hipnozy to technika wywoływania stanu hipnozy w sposób szybki i skondensowany, w porównaniu do tradycyjnych metod indukcji hipnotycznej, które mogą wymagać dłuższego czasu i bardziej zaawansowanych technik. Ten typ indukcji hipnotycznej ma na celu skrócenie czasu potrzebnego do osiągnięcia stanu hipnozy oraz skupienie się na szybkim i efektywnym wywołaniu odpowiedzi na sugestie.
Istnieje wiele różnych technik błyskawicznej indukcji hipnotycznej, z których niektóre wykorzystują sugestie, gesty, manipulacje zmysłami lub inne metody, aby przenieść osobę do stanu hipnozy w krótkim czasie, czasem nawet w kilka sekund.
Błyskawiczna indukcja hipnotyczna jest często wykorzystywana w celach terapeutycznych, takich jak terapia oddechem, redukcja stresu, poprawa snu itp. Ponadto jest także wykorzystywana w rozrywce, takiej jak pokazy hipnotyczne czy występy sceniczne.
Przykład błyskawicznej indukcji hipnozy – procedura wykonania
Błyskawiczna indukcja hipnozy wymaga od hipnotyzera pewności siebie, aby wszystkie gesty były wykonywane w sposób nie pozostawiający u osoby hipnotyzowanej żadnych wątpliwości. Musi ona natychmiast podążać za naszymi sugestiami, których w przypadku indukcji błyskawicznej jest stosunkowo niewiele, a osiągany efekt ma być podobny do technik dłuższego wprowadzania w stan hipnozy.
Przykładowa błyskawiczna indukcja hipnozy: „Spadający przedmiot”
Przygotowanie osoby hipnotyzowanej:
Na początku upewnij się, że dana osoba jest zainteresowana i rozumie cele hipnozy.
Zastosowanie sugestii:
Poproś osobę hipnotyzowaną, aby usiadła w wygodnym miejscu i skupiła się na Twoim głosie.
Powiedz: „Zamknij oczy i wyobraź sobie, że masz w jednej dłoni duży, ciężki przedmiot, na przykład balon wypełniony piaskiem.”
Kontynuuj: „Poczuj, jak ten przedmiot jest naprawdę ciężki, masz trudności z utrzymaniem go w ręce.”
Sugestia upuszczenia:
„Teraz, gdy zacznę odliczać od trzech do jednego, wyobraź sobie, że puścisz ten przedmiot i poczujesz, jak opada on w dół, a Ty zaczynasz się zanurzać w głębokim stanie relaksu.”
Zacznij odliczać: „Trzy… coraz bardziej zrelaksowany/a… dwa… poczuj, jak Twoje palce same chcą puścić ten przedmiot… jeden… puść go teraz i poczuj, jak opada w dół.” ///możesz pociągnąć w tym momencie osobę hipnotyzowaną do przodu aby jej tułów opadł na kolana co wywoła u niej zaskoczenie i zwiększy wpływ wypowiadanych sugestii
Następnie kontynuuj: „Twoje ciało jest teraz całkowicie zrelaksowane, a Ty możesz swobodnie zanurzyć się w tym przyjemnym stanie.”
Dalej przechodzisz do hipnozy właściwej czyli sugestii terapeutycznych lub sugestii scenicznych.
Hiperbłyskawiczna indukcja hipnozy zajmująca 2 sekundy
Czy można kogoś zahipnotyzować w 2 sekundy? Tak, wykorzystuje się do tego zaskoczenie oraz wysoką zdolność osoby hipnotyzowanej do wchodzenia w stan hipnozy. Jak możesz się domyślić nie zadziała ona na każdego.
Sama technika trwa nie więcej niż 2 sekundy, ale tak naprawdę wcześniej należy przygotować osobę hipnotyzowaną na to co się wydarzy. Chodzi o to, aby zbudować u niej efekt oczekiwania. Jeśli dana osoba oczekuje wejścia w hipnozę, to wystarczy już tylko jedna sugestia połączona z efektem zaskoczenia i to właściwie wszystko.
W praktyce może to wyglądać w następujący sposób:
Przygotowanie: opowiadasz o hipnozie, czym się charakteryzuje, co można dzięki niej zrobić. Jednocześnie możesz obserwować podatność na sugestię np. przesuwając daną osobę pod byle pretekstem. Jeśli nie stawia ona oporu i wykonuje Twoje polecenia natychmiast jest duża szansa, że jest wysoce podatna.
Technika właściwa, powiedz: „Spójrz na moją rękę, a teraz zamknij oczy [gwałtownie łapiesz daną osobę za głowę zmuszając ją tym samym do odruchowego zamknięcia oczu] i wejdź w głęboką hipnozę”.
Dokładnie 2 sekundy i osoba wchodzi w stan hipnozy.
Inne szybkie indukcje:
Indukcje “handshake interrupt”
Indukcja “hand drop”
Naucz się samodzielnej hipnozy
z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA
BEZPŁATNY
Dziw mnie bierze że nikt nie komentuje tego artykułu, przecież powinno nam zależeć na zachęcani Adriana, rasza i może innych do tego by dzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem, przecież to niemal sedno naszych zainteresowań hipnoza błyskawiczna. Ja chcę więcej pewnie inni też.
Przyznam szczerze, że fajnie jest czytać komentarze pod swoim tekstem, a jak dotyczą one kwestii merytorycznej, to jest naprawdę cudownie. Ich brak jednak nie wpłynie negatywnie, wiem co pisze, o czym piszę i nadal będę to robił, na złość tym którzy nie chcę zostawić komentarza :)
Błyskawiczne indukcje są fascynujące tym bardziej, gdy mija spory czas, kiedy wprowadzaliśmy długimi technikami z różnym skutkiem, a tutaj wystarczy minuta i wszystko jest załatwione. I choć może udać się to niektórym początkującym, to jednak uważam, że trzeba mieć do tych metod niebywałe wyczucie, a gdy się je posiada techniki stają się mało ważne :)
Nie ma sposobu, w który nie byłbyś w stanie zahipnotyzować obiektu, jeśli tylko potrafisz wykorzystać sugestię.
Mnie osobiście spodobała się metoda z książką… być może dlatego, że w szkole w zasadzie ciągle mam jakąś pod ręką.
Ciekawi mnie natomiast fakt, kogoś Adrianie hipnotyzował, że wzbogaciłeś się o 3 miliony? xD
Mi też ta technika się podoba i użyłem ją celowo by pokazać jak różne mogą być sposoby wprowadzania w hipnozę. Tak na marginesie, to pierwsza moją błyskawiczna indukcja jaką użyłem.
Pobudza wyobraźnię? To dobrze :)
ja zahipnotyzowałem juz jakies 4 osoby uzywajac techniki hand drop . i czy to prawda ze łatwiej est kogos zahipnotyzwac np.jezeli znamy ich tylko pare tygodni czy lepiej hypnotizowac kogos kogo sie zna od zawsze np.jak matke albo ojca??
Matkę czy ojca trudniej jest hipnotyzować z racji ról jakie w swoim życiu pełnicie. Choć nie jest to niemożliwe, wszystko można rozwiązać na drodze współpracy i odpowiednim podejściem. Uważam jednak, że trudniej jest hipnotyzować ludzi przez których jesteśmy postrzegani w takich rolach, które nijak im się wiążą z hipnotyzerem. Szybko się to może jednak zmienić gdy coś zacznie wychodzić. To są moje osobiste odczucia i zdanie innych osób, które uważają podobnie.
Adrianie naprawdę uważasz, że hipnozy można nauczyć się samemu? A może stworzymy grupę, która będzie spotykać się co jakiś czas żeby wymienić się doświadczeniami i wzajemnie uczyć się od siebie?
Pozdrawiam!
Można nauczyć się samemu. Choć w grupie mogłoby być to zdecydowanie skuteczniejsze, o ile grupa miałaby wyznaczony cel. Problem jest w organizacji, bo z różnych regionów polski jesteśmy. Jeśli jednak myślisz o tym poważnie, to pisz do mnie na e-mail, który jest podany w kontakcie.
Można nauczyć się samemu. Choć w grupie mogłoby być to zdecydowanie skuteczniejsze, o ile grupa miałaby wyznaczony cel. Problem jest w organizacji, bo z różnych regionów polski jesteśmy. Jeśli jednak myślisz o tym poważnie, to pisz do mnie na e-mail, który jest podany w kontakcie.
Bardzo ciekawe są te metody, hipnoza fascynuje mnie od dłuższego czasu ale znać techniki to połowa sukcesu- druga połowa to pokonać strach na początku „co będzie jak się nie uda”.
Brawo Adrian, brawo! Kolejny genialny art :P
Metoda z książką też mi się spodobała, muszę wypróbować :-)
Michał – ten strach wciąż mi towarzyszy :P Gdyby nie, to już koledzy w szkole byliby w transie :) Z drugiej strony nie chcę znów się aż tak ujawniać – ludzka zazdrość i nietolerancja nie zna granic :D
Pozdro
Ano właśnie często zdarza się nietolerancja ze strony kolegów w szkole ;) Słyszę tylko „Nie wierzę w hipnozę, to bujda.” Wtedy odpowiadam, „oczywiście, dlaczego miałabyś wierzyć w coś udowodnionego naukowo, skoro bardziej prawdopodobne jest istnienie bogów”. Działa za każdym razem, zwłaszcza jeśli osoba jest wierząca :D
Co do artykułu jest naprawdę świetny, zaraz zabieram się za trenowanie :D
ja zaczełam się interesować tym wszystkim. jest to ciekawe. nie mam niestety gdzie tego rozwijać. chciala bym sie nauczyć hipnityzować, lecz boje sie ze ludzie mi sie nie dadzą i bede miala wstyd. pozdrawiam goraco. super artykuł.
Super, na pewno wypróbuje :)
bardzo ciekawy artykuł zachęcił mnie do kontynuacji pogłębiania wiedzy na tej temat / pozdrawiam
Adrianie czy najlepiej zahipnotyzować kolegę czy rodziców na którym by mi łatwiej poszło na rodzicach czy na kolegach
Kolegów. Rodzice z racji pełnienia swojej roli niekoniecznie potrafią uznać za autorytet osobę, która je hipnotyzuje, w tym przypadku syna.
Mam pytanie odnośnie ludzi upośledzonych. Otóż mam upośledzonego wuja (nie mocno, zatrzymał się w rozwoju gdy miał 11 lat) i chciał bym potrenowac na nim szybka indukcję. Czy to bezpieczne? Jeśli tak to czy będzie mi tak samo trudno jak z osobą zdrową psychicznie?
ktoś chce poćwiczyc hipnoze dzwonic pouczymy sie razem:)
tel,532-722-909
dzwonić
Witaj Adrian,
mam pytanie ( pytalem już 2 osób, ale warto jeszcze zapytać )Jestem psychologiem ( dr psychologii ) chcciałbym Ciebie zapytać, czy ten trans hipnotyczny, występujący po tej błyskawicznej indukcji jest także wartościowy psychologicznie? Czy w tym transie można zmieniac zachowania jednostki ( choroby , uzależnienia )? Czy gdybyś był dr psychologii, to byłoby Ci łatwuiej ze względu na posiadany autorytet?
Innymi słowy, czy ta hipnoza jest przydatna np. dla moich pacjentów?
Pozdrawiam,
karol
Wyobraźcie sobie przypadek w którym przychodzi do was do domu (a w domu jesteście sami) kolega, który potrafi hipnotyzować. On was hipnotyzuje (oczywiście za waszą zgodą) daje wam sugestie że wasze stopy są przyklejone do podłogi i wychodzi z domu. Co wtedy zrobić? Czy można wtedy samemu przeciwstawić się sugestii?
Ciekawe jest pytanie „Czy można wtedy samemu przeciwstawić się sugestii?” , jak faktycznie jest ?
Mam pytanie, czy można wprowadzić w hipnozę za pomocą telefonu czyli rozmowy telefonicznej lub monologu i przyjmujemy iż druga osoba nas słucha bez sprzeciwu.
Nasunęło mi się te pytanie ponieważ zastanawiam się czy wymagany jest kontakt bezpośredni.
Druga kwestia czy można wprowadzić w hipnozę na pomocą treści ?, czyli ktoś czyta treść i wyciąga wnioski dokonuje takich działań jakie są określone.