techniki autohipnozy

Autohipnoza to fascynująca metoda wpływania na swój umysł i ciało, a jedyne czego potrzebujemy to dobrej techniki wprowadzającej w hipnozę oraz chwili spokoju. W tym artykule dowiesz się czym jest autohipnoza oraz poznasz 2 techniki autohipnozy, które możesz wykorzystać do wprowadzenia siebie w hipnozę w zaciszu domu.

Autohipnoza daje możliwość łatwego wchodzenia w stan hipnozy, ale stan ten w dalszym ciągu owiany jest tajemnicą oraz wzbudza pewną dozę niepewności a nawet lęku.

Niesłusznie. Jak za chwilę zobaczysz autohipnoza jest metodą wykorzystywaną przez medyków, terapeutów, psychologów i wszystkich tych, którym zależy na poprawie jakości swojego życia.

Badania nad hipnozą dowodzą, że osoby jej doświadczające są w stanie zmniejszyć odczuwanie bólu, poprawiać swój stan zdrowia np. przy chorobach żołądkowych, zwiększać skuteczność terapii poznawczo – behawioralnych, polepszać zapamiętywanie, zmieniać nawyki, polepszać jakość snu. Hipnoza pomaga także redukować stres i wspiera przy wszelkiego rodzaju zmianach w życiu i rozwoju osobistym.

Na czym polega autohipnoza?

Autohipnoza lub inaczej mówiąc samodzielna hipnoza, to procedura wprowadzenia samego lub samej siebie w stan hipnozy. Natomiast hipnoza to stan, w którym nasza uwaga skoncentrowana jest na wewnętrzne doznania i myśli. Zazwyczaj hipnozie towarzyszy rozluźnienie ciała, które ułatwia i potęguje efekt „zamykania się do wewnątrz”. Wiele osób porównuje ten stan, do tzw. „zawiechy” lub „odpłynięcia” myśli podczas czytania książki lub wykonywania monotonnych czynności. Z tej też powodu wielu hipnotyzerów korzysta z tego efektu modulując niski i monotonny głos lub używając metronomu albo wahadła. To ostatnie jest najbardziej rozpoznawalne ze względu na pop kulturę, kto bowiem nie widział hipnotyzera z zegarkiem na łańcuszku, huśtanym przed oczami osoby hipnotyzowanej?

Techniki autohipnozy wyglądają nieco inaczej, ale przyświeca im ten sam cel, czyli wprowadzenie w stan skoncentrowanej uwagi i uzyskanie dostępu do drzemiącego w nas potencjału. Jednak w autohipnozie my sami jesteśmy zarówno hipnotyzerami jak i osobami hipnotyzowanymi. Wymaga to od nas nieco więcej przygotowania w zakresie pozyskanej wiedzy oraz nabycia umiejętności kierowania własną uwagą. W tym artykule postaram się to przybliżyć w 3 prostych krokach.

Krok 1: Co możesz osiągnąć dzięki autohipnozie?

Kiedy zaczynałem praktykę z hipnozą ćwiczyłem różne techniki autohipnozy tuż przed snem. Nie znając jeszcze badań nad snem z użyciem hipnozy zauważyłem, że mogę zasypiać i wysypiać się szybciej niż przedtem, a przynajmniej wstaję rano bardziej wypoczęty. Być może to tylko subiektywne odczucie. Jednak badania przeprowadzone przez Maren J. Cordi, Angelika A. Schlarb, Björn Rasch w 2014 r. na Uniwersytecie w Zurychu dowodzą, że osoby poddawane hipnozie doświadczają w większym stopniu snu wolnofalowego. Ma on istotne znaczenie dla funkcjonowania pamięci i układu odpornościowego. Co ciekawe poddając się regularnie hipnozie zapamiętywałem coraz więcej snów.

Kolejnym naturalnym krokiem wykorzystania autohipnozy jest pozbycie się stresu i złapanie chwili relaksu podczas ciężkiego dnia. Wystarczy, że wykonasz technikę autohipnozy przez 15-20 minut i to wystarczy by zredukować stres, odprężyć myśli i mięśnie.

Autohipnozę możesz wykorzystać także do bardzo konkretnych celów jak np. zmiana nawyków żywieniowych, pozbycie się palenia, pobicie rekordu siłowego… Dokładnie tak, jeśli trenujesz z ciężarami to wiesz jak ważne jest nastawienie, podejście mentalne i koncentracja dla uzyskania efektu siłowego. Autohipnoza pozwala zebrać myśli, skoncentrować je na jednej czynności i pomóc w zbudowaniu wewnętrznego wsparcia, które pobudzi Cię i utrzyma na drodze do osiągnięcia celów.

Krok 2: Autohipnoza – jak zacząć? 4  podstawowe zasady

Autohipnoza nie wymaga specjalnego przygotowania, ale musisz kierować się tymi zasadami:

  1. Zadbaj o przestrzeń wokół siebie – wycisz telefon, wszelkie powiadomienia. Generalnie wszystko co mogłoby Ci przeszkodzić podczas autohipnozy.
  2. Zadbaj o pozycję – może być leżąca lub siedząca, to nie ma większego znaczenia. Choć początkującym radzi się przyjąć pozycję leżącą. Najważniejsze to zadbać o to, by nogi i ręce nie były skrzyżowane i pozycja w żaden sposób nas nie krępowała i nie powodowała dyskomfortu.
  3. Zadbaj o intencję – to Twoja myśl przewodnia. Dlaczego korzystasz teraz z autohipnozy? Relaks, uspokojenie myśli, przemyślenie jakiejś sprawy. Intencja może być dowolna.
  4. Wyłącz krytyka – to nie działa, nie umiem tego, to bezsensu. Pozbądź się takich myśli. To jest czas dla Ciebie, Twojego ciała i umysłu i wszystko jest dla Ciebie ważne. Nie pozwól, by krytyczne myśli odbierały Ci przyjemność i możliwości rozwoju.

Krok 3: Techniki autohipnozy

Relaksacyjne techniki autohipnozy

Relaksacyjne techniki autohipnozy należą do najpopularniejszych i niekiedy przypominają medytację. Polegają na rozluźnianiu poszczególnych partii mięśniowych i wypowiadaniu w myślach sugestii pogłębiających odczucie rozluźnienia np. “moje lewa ręka jest rozluźniona”, “czuję jak moja lewa odpręża się i staje się coraz bardziej i bardziej rozluźniona”. Sugestie wzmacniane są również metaforami i wizualizacjami np. “moja lewa ręką staje się wiotka jak gumka”, “moja lewa ręka rozpręża się i rozluźnia niczym ciasto drożdżowe” lub efekt ciężkości “moja lewa ręka jest ciężka, jakby przygnieciona ciężarem ołowiu ważącym 20 kg”. Im bardziej barwne i dobrze rozumiane przez nas metafory tym silniej na nas oddziaływują.

W trakcie autohipnozy nie możesz zajrzeć do gotowego skryptu hipnozy dlatego wystarczy, że przyjmiesz kilka założeń:

  1. Połóż się i weź 5 głębokich wdechów. Przy 5 wdechu zamknij oczy.
  2. Kiedy masz już zamknięte oczy zacznij rozluźniać swoje ciało. Rozpocznij od czubka głowy, policzków, języka, barków, rąk itd. Kieruj się do nóg skupiając na poszczególnych partiach mięśniowych.
  3. Kiedy już skończysz pomyśl o swojej intencji. Rozszerz ją o wyobrażenia, słowa. Doceń to co masz, co osiągasz. 
  4. Zakończ autohipnozę. Pozwól sobie na ostatnią sugestię np. “za chwilę policzę do pięciu i wyjdę z hipnozy. Moje ciało będzie wypoczęte, a myśli pozytywne”.

Wizualizacyjne techniki autohipnozy

Wizualizacyjne techniki autohipnozy polegają na budowaniu wyobrażeń, które mają za zadanie skierować całą naszą uwagę do wewnątrz. Rozejrzyj się więc po pokoju w którym się znajdujesz i po kolei nazywaj to co widzisz np. widzę butelkę z wodą, a następnie “zbadaj” jej właściwości np. widzę jak kołysze się w niej woda, jest lekko wgięta, korek zdaje się niedokręcony itd. Następnie znajdź kolejny obiekt i zrób to samo. Znajdź tak dowolną ilość rzeczy, ale nie mniej niż trzy.

Kiedy już skończysz zamknij oczy i zacznij odtwarzać te rzeczy w swojej wyobraźni. Postaraj się odtworzyć wszystkie detale. Jeśli to ćwiczenie jest dla Ciebie proste możesz pozwolić sobie na nieco kreatywności. Przenieś wszystkie te rzeczy do dowolnego wyobrażenia np. na plażę. Staraj się zbudować możliwie dokładną wizualizację ze wszystkim szczegółami.

Połącz te wyobrażenia ze swoją intencją np. totalnie zrelaksowałem się na plaży, jestem wypoczęty i odprężony. Następnie możesz zakończyć autohipnozę licząc do pięciu.

Zobacz więcej: 4 techniki autohipnozy

Samodzielna hipnoza jest łatwa i przyjemna!

Samodzielna hipnoza czy też autohipnoza nie jest więc trudna. Wystarczy trzymać się kilku wymienionych tu zasad oraz zastosować odpowiednią technikę. Koniecznie daj znać jak Ci poszło, a dodatkowo zobacz bezpłatny e-book Autohipnoza poniżej.

Pamiętaj, że autohipnoza wymaga powtarzania i regularnego treningu. Zacznij więc dziś i regularnie ćwicz. Na efekty nie trzeba długo czekać. Podziel się również do czego wykorzystujesz lub chcesz wykorzystać autohipnozę. Do usłyszenia!

Kurs autohipnozy online

Znajdziesz wiele materiałów na temat hipnozy oraz techniki autohipnozy do samodzielnego zastosowania na e-hipnoza.pl. Możesz jednak od razu wskoczyć poziom wyżej i dołączyć do kursu online, w którym krok po kroku będziesz uczyć się jak wejść w stan hipnozy i jak wykorzystać go do własnych celów osobistych. Co o tym myślisz? Zresztą, sprawdź więcej szczegółów tutaj -> kurs autohipnozy

Naucz się samodzielnej hipnozy

z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA

Bezpłatny e-book autohipnoza

BEZPŁATNY