Hipnoza w medycynie - przyspieszone gojenie ran

Hipnoza zwykle stosowana jest w terapii i rozwoju osobistym, ale hipnoza w medycynie to obecnie żadna nowość. Znajduje między innymi zastosowanie w leczeniu ran oraz złamań.

Obiektywnych wyników badań na temat wpływu hipnozy na przyspieszenie leczenia ran dostarczyli badacze pod przewodnictwem dr Carol Ginandes z Harvard Medical School. Badacze dowiedli, że kobiety po operacji zmniejszania piersi, które zostały poddane hipnozie, doświadczały szybszego gojenia się ran niż te, które leczyły się tradycyjnie bez wsparcia hipnozą.

Aby stworzyć warunki zgodne ze sztuka naukową badacze podzielili kobiety na 3 równe grupy. Jedna grupa była leczona tradycyjnie, druga ze wsparciem psychologa oraz trzecia poddawana sesjom hipnozy. Natomiast ocena gojenia się ran była dokonywana przez lekarzy nie mających wcześniej kontaktu z pacjentkami na bazie wykonanych fotografii oraz przy pomocy Inwentarza Oceny Ran. Co ważne, lekarze nie wiedzieli do jakich grup należały pacjentki.

Wyniki wskazały wyraźnie: kobiety, które poddawane były hipnozie wyzdrowiały znacznie szybciej od pozostałych. Hipnoza przyspieszyła leczenie ran, ale również zmniejszyła subiektywnie odczuwany ból pooperacyjny, który badany był za pomocą kwestionariusza.

Jak hipnotyzować w zastosowaniach medycznych?

Pacjentki z eksperymentu hipnozy przyspieszającej gojenie ran poddane zostały 8 sesjom hipnozy raz w tygodniu. Dodatkowo otrzymały nagrania do samodzielnego wykorzystania w zaciszu własnego domu.

Każda sesja różniła się od poprzedniej i była dostosowana do etapu leczenia. Przed zabiegiem chirurgicznym badacze używali sugestii kładących nacisk na zmniejszenie bólu oraz niepokoju pacjentek, a nawet zmniejszenie krwawienia podczas samej operacji.

Kolejne sesje hipnozy już po wykonaniu operacji koncentrowały się na sugestiach dotyczących zmniejszenia stanu zapalnego, zmniejszenia tkanki bliznowatej, przyspieszenia gojenia się ran, szybkiego powrotu do normalnej aktywności oraz zaakceptowania zmian fizycznych.

Inne zastosowania hipnozy w medycynie – hipnoza na złamane kości

Eksperyment z gojeniem się ran nie był jedyny w karierze Ginandes. W przeszłości prowadziła bowiem badania wśród pacjentów ze złamanymi kośćmi, którzy objęci byli pomocą hipnoterapeutyczną.

Badanie trwało 12 tygodni, podczas którego pacjenci regularnie poddawani byli hipnozie. Scenariusz sesji był podobny jak w przypadku gojenia się ran tzn. sugestie wprost mówiły o przyspieszeniu zrastania kości, ale również miały na celu polepszenie samopoczucia, zmniejszenie obrzęku itd.

Radiolog, który wykonywał zdjęcia pacjentów wskazał, że część z nich wyzdrowiała znacznie szybciej tj. ich kości po sześciu tygodniach zrosły się w takim stopniu w jakim zwykle zajmuje to osiem i pół tygodnia. Wskazane osoby poddawane były hipnoterapii, radiolog oczywiście o tym nie widział.

Hipnoza w medycynie – szerokie zastosowanie

Prowadzone od lat badania kliniczne na pacjentach cierpiących na różnego rodzaju bóle, przechodzący zabiegi chirurgiczne, czy chemioterapię, dostarczają obiecujących danych na temat możliwości wykorzystania hipnozy.

Zwykło się sądzić, że hipnoza pomaga głównie w rozwoju osobistym oraz terapii. Badania prowadzone przez Ginandes dowodzą, że istnieje szerokie spektrum zastosowania hipnozy również w przypadku leczenia dolegliwości fizycznych.

Nie od dziś jednak wiadomo, że stan psychiczny oddziałuje na ciało. Istnieje wiele badań naukowych, które dowodzą, że pozytywnie nastawieni do leczenia i życia w ogóle pacjenci szybciej opuszczają mury szpitala.

Warto w tym miejscu wspomnieć o efekcie placebo, choć należy również zaznaczyć, że efekt placebo nie jest hipnozą, choć mają wiele cech wspólnych. Jest to chociażby silna wiara w to, że leczenie któremu zostaliśmy poddani przyniesie pozytywny efekt. Podobnie w hipnozie funkcja krytyczna umysłu zostaje wyłączona, a lęki i obawy o przyszłość zostają zastąpione wiarą w rychłe i skuteczne wyleczenie.

Hipnoza w sporcie

Hipnoza w sporcie znajduje zastosowanie nie tylko do leczenia kontuzji, ale również przyspieszonej regeneracji tkanek. Trening sportowy, w szczególności siłowy to tak naprawdę regularne, ale celowo powodowanie mikrouszkodzeń w mięśniach, aby wywołać hipertrofię mięśniową, czyli ich rozrost.

Powstałe w wyniki treningu mikrouszkodzenia wywołują stany zapalne, co wymaga odpowiedniej regeneracji przed przystąpieniem do kolejnego treningu.

Hipnoza przyspiesza również gojenie się celowo wywołanych uszkodzeń w mięśniach, przyspieszając ich regenerację i w efekcie poprawiając wyniki sportowe. Bez względu na to czy chodzi o wzrost masy mięśniowej, poprawę wytrzymałości czy siły.

W szczególności w sportach zawodowych może odgrywać to kluczową rolę. Poziom sportowy jest obecnie tak wysoki, że o mistrzostwie decydują detale. Wystarczy niekiedy być o mniej niż 1% lepszym. Wszyscy najlepsi sportowcy robią potencjalnie to samo. Natomiast włączenie do codziennej rutyny treningowej hipnozy może przyspieszyć regenerację i dać wspomniany bonus w postaci lepiej przygotowanego do zawodów ciała.

Dodatkowo hipnoza sprawdzi się w budowaniu silnego i niezachwianego mentalu, który w sytuacjach szczytowych odgrywa kluczową rolę.

Szukasz dla siebie wsparcia? Napisz do mnie: [email protected]

Naucz się samodzielnej hipnozy

z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA

Bezpłatny e-book autohipnoza

BEZPŁATNY