Zastanawiasz się jak hipnoza może podnieść Twoją pewność siebie? Czy istnieją metody, które mogą przyspieszyć i zwiększyć skuteczność budowania pewności siebie? Czym w ogóle jest pewność siebie? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Jeśli natomiast interesuje Cię gotowe rozwiązanie na podnoszenie pewności siebie, to z całą pewnością zainteresuje Cię ebook Pewność Siebie oraz dołączone do niego 2 nagrania hipnozy audio, zobacz więcej tutaj – Hipnoza na pewność siebie.
Czy pamiętasz, kiedy byłeś dzieckiem i zaczynałeś stawiać swoje pierwsze kroki? Oczywiście, że nie, było to w okresie, z którego nasza pamięć jest właściwie wymazywana. Zakładam jednak, że potrafisz chodzić i wiesz, że nauczyłeś się tego we wczesnym dzieciństwie.
Z całą pewnością możesz sobie wyobrazić siebie uczącego się chodzenia. Jak wyglądały Twoje pierwsze kroki? Wstałeś i po prostu zacząłeś chodzić? Nie, najpierw było raczkowanie, później próby wstawania i stabilizowania sylwetki. Wtedy jeszcze mięśnie Twoich bioder były na tyle wątłe, że utrzymanie prostej postawy było wyzwaniem.
W pewnym momencie zacząłeś podejmować próby puszczania się mebli, aby stać bez żadnej podpory. Być może wtedy pojawiły się pierwsze kroki oraz… upadki.
Po każdym upadku z pewnością wstawałeś i podejmowałeś kolejne próby.
Bez względu na ilość upadków była w Tobie wrodzona wiara i pewność, że w końcu nauczysz się chodzić.
Jako dzieci nie poddajemy pod wątpliwość tego czy kiedykolwiek nauczymy się chodzić. Nie zrażając się porażkami podejmujemy próbę za próbą aż zrealizujemy cel.
Czy wyobrażasz sobie dziecko, które zaliczyło bliskie spotkanie z podłogą po raz dziesiąty i myśli sobie “Poniosłem już tyle porażek, ciągle chwieje się na nogach i nie potrafię zrobić kilku korków w linii prostej. Może chodzenie nie jest dla mnie? Eeee, dam sobie z tym spokój. Raczkowanie, to jest to!”
Brzmi śmiesznie? Ale jako dorośli właśnie tak robimy. Podejmujemy się różnych rzeczy i kiedy nie wyjdzie nam jeden raz, drugi i trzeci, potrafimy poddać się stwierdzając, że się do tego nie nadajemy.
10 000 porażek zanim pojawił się sukces
Czy wiesz ile porażek poniósł Thomas Eddison zanim pierwsza żarówka zadziałała zgodnie z oczekiwaniem? 10 000 prób, a zarazem… porażek. Jednak sam Eddison widział to nieco inaczej:
– Nie odniosłem porażki. Po prostu odkryłem 10 000 błędnych rozwiązań. – miał powiedzieć po wynalezieniu działającej żarówki.
Prawdopodobnie, gdyby widział w każdej swojej próbie porażkę, skończyłby po maks 10 razach uznając, że stworzenie żarówki nie jest możliwe. Przyznaj się, ile razy zdarzyło Ci się podejmować próby i poddać bez osiągnięcia celu?
Równie inspirująca jest postawa J.K. Rowling, czyli autorki popularnego Harrego Pottera. 12 razy odmówiono jej wydania powieści. Dopiero 13 próba przyniosła sukces, choć tak naprawdę nikt go wtedy nie wróżył. Miała to być książka dla młodych chłopców, a nakład książki miał pozwolić na zwrot z inwestycji i niewielki zarobek. Ostatecznie powieść okazała się hitem, który zarobił niebotyczne 2 mld dolarów.
Nie patrz teraz jedynie na sukces, zwróć uwagę, że J.K. Rowling była kimś zupełnie zwykłym. Kimś kto ponosił wiele porażek i nikt w nią nie wierzył. Jeśli zabierzemy cały ten splendor i sukces związany z Harrym Potterem, to Rowling nie różniła się od tzw. zwykłych ludzi absolutnie niczym. No może poza jedną rzeczy – pewnością siebie.
Wróćmy jednak na nasze podwórko. Czy wiesz, że Adam Małysz w 1998 roku na poważnie rozmyślał odstawienie nart i powrót do zawodu dekarza? Dwa lata później stał nie na dachu domu, a na najwyższym stopniu podium Pucharu Świata, wygrał również Turniej Czterech Skoczni i zapoczątkował Małyszomania. Aż trudno uwierzyć jak niewielka jest granica między sukcesem a…. brakiem sukcesu.
Bez rąk i nóg, ale z pewnością siebie
Historia, która robi na mnie jednak największe wrażenie dotyczy Nicka Vujicica. Gość urodził się bez rąk i nóg. To właściwie powinno zakończyć historię, bo co w życiu może osiągnąć facet bez ani jednej kończyny? Okazuje się, że więcej niż większość z nas może sobie wyobrazić. Nick uwielbia pływać, ma żonę, gromadkę dzieci i wspaniałą pracę mówcy motywacyjnego. Gdyby nie fakt, że nie posiada ani rąk, ani nóg opis byłby całkiem zwykły – ot, facet, któremu w życiu udało się.
Nic jednak nie przyszło do niego samo. Przecież Nick mógł pomyśleć, że spotkała go ogromna tragedia życiowa, która odebrała mu możliwość prowadzenia normalnego życia. Renta i opieka świadczona przez osoby trzecie, to wszystko na co w życiu może liczyć – mógł pomyśleć i takim uczynić swoje życie, bo kalectwo fizyczne to przecież nie jego wybór…
Nie oszukujmy się tak pomyśli 99% osób. Nikomu nie ujmując i nie mam tu na myśli wyłącznie osób z niepełnosprawnościami. Ludzie całkowicie zdrowi są gotowi pomyśleć, że nie udaje im się w życiu, bo np. pochodzą z biednej rodziny, czy nie urodzili się z urodą dorównującą Ryanowi Goslingowi lub Margot Robbie, których zresztą serdecznie pozdrawiam.
Czy w tym kontekście nie uważasz, że pewność siebie to nie luksus, ale obowiązek?
Czym jest pewność siebie?
Czym zatem jest pewność siebie? Teraz uważaj, bo wyjadę z definicją:
Pewność siebie jest to stan psychiczny, emocjonalny i mentalny, który charakteryzuje się przekonaniem i pozytywnym podejściem do siebie samego oraz swoich umiejętności, wartości i możliwości. Osoba, która jest pewna siebie, wykazuje zaufanie do swoich działań, zdolności do podejmowania decyzji oraz przezwyciężania wyzwań. Pewność siebie jest związana z akceptacją swojej osoby, umiejętnością radzenia sobie z krytyką i porażkami oraz pozytywnym podejściem do życia.
Kurtyna.
Często wydaje nam się, że pewność siebie jest cechą osobowości. Nic z tych rzeczy. Pewność siebie jest umiejętnością, której można się nauczyć. Ale uważaj, nie oznacza to, że człowiek pewny siebie, zawsze jest… pewny siebie.
Pozwól, że wyjaśnię tę pokrętną logikę. Ludzie pewni siebie bardzo często wystawiają się na sytuacje, w których czują niepokój i brak gwarancji sukcesu. Pewność siebie nabywa się w toku realizacji celu. Zanim można powiedzieć o sobie, że jest się pewnym siebie w… np. chodzeniu należy przejść drogę niepewności, porażek, lęków, upadków, ale również małych sukcesów, rozwoju, nauki.
Człowiek pewny siebie ma wiarę we własne możliwości. Wierzy, że choć dzisiaj mu nie wychodzi, to zrealizuje obrany cel. Zrealizuje go, bo jest w stanie zaplanować sposób w jaki to zrobi i każdego dnia działać w kierunku realizacji.
Co myśli człowiek pewny siebie, kiedy poniesie porażkę?
“W porządku, to jest element nauki. Wyciągnę z tej sytuacji wnioski i dalej robię swoje”.
Co myśli człowiek niepewny siebie, kiedy poniesie porażkę?
“Spotkał mnie dramat, nie poradzę sobie, nie jestem w stanie tego osiągnąć. Najlepiej dam sobie z tym spokój, to nie dla mnie”
Porażki i błędy nie zmiatają z planszy osób, które wierzą, że są w stanie, a osiągnięcie celu jest tylko kwestią czasu. Nawet jeśli muszą cofnąć się o kilka pól do tyłu, to uznają to za cenną lekcją i szukają nowych dróg aby przesunąć się na planszy bliżej celu.
Jak zwiększyć pewność siebie z hipnozą
Hipnoza ma pewną wspaniałą właściwość i jeśli kiedykolwiek praktykowałeś medytację, to wiesz o czym powiem. Kiedy wchodzimy w stan hipnozy zamykamy się na wszelkie bodźce zewnętrzne i kierujemy całą swoją uwagę do wnętrza. Wtedy można absolutnie oddać się przyjemności przebywania z własnymi myślami sam na sam. Bez tego całego otaczającego nas zgiełku, telefonów komórkowych, wiadomości, ludzi którzy coś od nas chcą i przede wszystkim obowiązków, które zaczynają się od “Muszę zrobić…”. Kiedy oddajesz się hipnozie nic nie musisz, ale nagle wiele rzeczy możesz.
Uświadomienie sobie, że tak rzadko przebywamy sam na sam ze sobą bywa niekiedy jak olśnienie. Już dla tego efektu warto praktykować hipnozę.
Idźmy jednak krok dalej, ale najpierw kilka słów o tym…
Czym jest hipnoza?
Hipnoza to stan, który charakteryzuje się głębokim skupieniem i skoncentrowaniem umysłu na określonym zadaniu lub sugestii. Jest to technika terapeutyczna i eksploracyjna, w której osoba poddana hipnozie doświadcza zwiększonej podatności na sugestie i zmniejszonej zdolności krytycznego myślenia.
W trakcie sesji hipnotycznej osoba jest prowadzona przez hipnotyzera w stanie relaksu i skupienia, co umożliwia jej otwarcie się na sugestie i wskazówki. Może być również praktykowana w wersji do samodzielnego wykorzystania w postaci autohipnozy.
Choć hipnoza może wydawać się nieco tajemnicza i kontrowersyjna, jest ona szeroko akceptowana jako narzędzie terapeutyczne w medycynie i psychologii.
Czym jest hipnoza? jej sekret i 4 elementy indukowania hipnozy
Hipnoza i pewność siebie
Wróćmy więc do pytania jak hipnoza może pomóc zwiększyć pewność siebie.
Na pewność siebie składa się szereg umiejętności i naszych postaw względem naszej osoby. Wiele z nich to nasze podświadome programy, które zostały zrytualizowane i przybierają formę nawyków.
Znasz je doskonale. Nawykowe może być nie tylko zachowanie, ale również myślenie. Można nawykowo ganić się za ponoszone porażki, ale można również nawykowo okazywać sobie współczucie i mentalne wsparcie.
Osoby niepewne siebie bardzo często dokonują samobiczowania, czyli obwiniania się o porażki i obraźliwe określenie swojego postępowania.
Hipnozą można przeprogramować destrukcyjne nawyki, które zaczną grać na korzyść naszej pewności siebie. Wchodząc w stan hipnozy możemy pobyć ze swoimi myślami i spojrzeć na różne sytuacje z zupełnie nowej perspektywy. Przybieramy wtedy postać, która jest pełna zrozumienia, cierpliwości i współczucia.
Wykorzystujemy również technikę implementacji intencji, które wygląda mniej więcej tak: “Kiedy x to y”. Chodzi o to, że kiedy następnym razem przydarzy mi się trudna sytuacja, to przypomnę sobie tę sesję hipnozy i wejdę w postać pełną współczucia, która udzieli mi wsparcia i pozwoli zaakceptować to co się wydarzyło, a następnie wyciągnąć z tej sytuacji lekcję.
Robimy to po to, aby nie budować w sobie poczucia winy i obniżać poczucie wartości. Każda sytuacja niesie dla nas cenną lekcję dlatego warto postępować w myśl zasady: albo się uczę, albo wygrywam.
Obszar zastosowania hipnozy w budowaniu pewności siebie jest ogromny. Możemy pracować nad samooceną, skutecznością radzenia sobie z lękami i stresem. Możemy zwiększyć swoją skuteczność decyzyjną. Możemy poprawić nasz wewnętrzny dobrostan.
Co z Twoją pewnością siebie?
Koniecznie daj znać, czy ten materiał zainspirował Cię do pracy nad pewnością siebie. Podziel się swoimi spostrzeżeniami.
Jeśli chcesz wgryźć się w temat głębiej zapraszam Cię do na kurs Rzeczywistość jest plastyczna! Techniki autohipnozy w życiu codziennym
Tam nauczysz się podstaw wchodzenia w hipnozę i prowadzenia sesji autohipnozy skierowanej na konkretne cele jak np. pewność siebie.
Naucz się samodzielnej hipnozy
z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA
BEZPŁATNY
6f729o
mmbeq1