6 zasad manipulacji6 zasad manipulacji lub zasad wywierania wpływu na ludzi, to zbadane i opisane przez Roberta Cialdiniego reguły perswazji. Zasady te pomagają wywierać wpływ na ludzi i otaczają nas ze wszędobylskich reklam, akcji społecznych, polityki, ale również w relacjach z mniej i bardziej bliskimi nam osobami. Świadomość tych reguł nie tylko jest nam potrzebna do skutecznego komunikowania naszych próśb, czy propagowania ważnych kwestii, ale także do obrony przed sztuczkami manipulantów. Zobacz video z ciekawego doświadczenia „dowodu społecznego”.

Zasady Cialdiniego

Słynny psycholog Robert Cialdini opisując 6 zasad wywierania wpływu na ludzi stworzył biblię dla manipulantów – mówią krytycy. Rzeczywiście praca Cialdiniego to abecadło dla sprzedawców i wszystkich tych, którzy na co dzień zawodowo zajmują się wywieraniem wpływu na innych. Kiedy jednak chcemy podnieść kij to unosi się również jego drugi koniec. Na tym końcu są również kampanie społeczne, czy zwykłe relacje osobiste, podczas których chcemy skutecznie się komunikować, a także świadomość technik, która pomaga nam bronić się w przypadku, gdy 6 zasad manipulacji wykorzystywanych jest w sposób nieetyczny.

6 zasad manipulacji

1. zasada wzajemności
2. zasada zaangażowania i konsekwencji
3. zasada społecznego dowodu słuszności
4. zasada lubienia i sympatii
5. zasada autorytetu
6. zasada niedostępności

1. zasada wzajemności

Wzajemność w tej zasadzie polega na tym, że jak ja dam ci cukierek (czyli wyświadczyłem ci przysługę) to będziesz chciał mi się odwdzięczyć i jeśli wystąpi taka sytuacja, że koszt odwdzięczenia będzie duży, to być może na niego się zdecydujesz. Jednak tak czy inaczej możesz odczuwać bez względu na koszty chęć odwdzięczenia się.

2. zasada zaangażowania i konsekwencji

Każdy chce być konsekwentny, gdy już zacznie to chcę robić to do końca. Lubimy trzymać się raz obranego kierunku i kiedy mówimy 5 razy z rzędu „tak”, to i 6 raz raczej powiemy „tak”.

3. zasada społecznego dowodu słuszności

Większość zawsze ma rację. Łatwiej jest podjąć decyzję, na którą zdecydowali się już inni i którą popiera większość osób. Trochę polityką trąci i dawnymi czasami tyraństwa. Zobacz jak to działa w praktyce:

4. zasada lubienia i sympatii

To nie prawda, że przeciwieństwa się przyciągają. Lubimy tych którzy są podobni do nas, również chętniej słuchamy takich ludzi i łatwiej im ulegamy. Szczególnie jak lubimy ich tak bardzo, że mówimy „to niesamowite, że tak jesteśmy podobni”.

5. zasada autorytetu

Lubimy słuchać mądrzejszych od nas. Nawet jak nie są mądrzy, a tylko sprawiają wrażenie autorytetu, to też ich słuchamy. Przebrany lekarz może być takim samym autorytetem w dziedzinie medycyny jak i prawdziwy lekarz, a tylko strój ich jest taki sam.

6. zasada niedostępności

Być może zdarzyło Ci się czekać na ofertę limitowaną? Być może istnieje podobny lub lepszy produkt na rynku, ale fakt, że coś jest sprzedawane tylko w ilości 100 sztuk sprawia, że staje się bardziej atrakcyjne. Jak np. lody ekipa, na punkcie których szalały dzieciaki.

Zasada ekspozycji

+ zasada ekspozycji. To taki mały plusik do całości. Doświadczalnie potwierdzono, że to co jest widywane często wydaje się nam bliższe, przyjemniejsze i lepsze do wyboru niż to czego zupełnie nie znamy. Choćby statystyki mówią, że to co reklamowane lepiej się sprzedaje. Zasada działa podobnie w stosunkach międzyludzkich. Im częściej kogoś widujesz tym ciekawszą osobą ci się ona wydaje, jesteś bardziej przychylny w stosunku do niej itd.

Powyższe 6 zasad manipulacji to skrajności. Oczywiście życie nas uczy, że pewne rzeczy należy wypośrodkować. Tutaj poczyńmy tak samo, bo są osoby, które wolą tych, którzy są różni od nich i są też tacy, dla których większościowa opinia społeczna nie znaczy nic, bo rozwiązuje wiele spraw indywidualnie. Pewne jest jednak, że w wielu przypadkach każda zasada znajdzie swoje potwierdzenie. Pewne jest, że znajomość tych zasad może nas uchronić przed próbami manipulacji. Uważam za niezbędne znajomość tych zasad i odnalezienie przykładów w życiu codziennym gdzie one znajdują zastosowanie.

6 zasad manipulacji a hipnoza

Jeśli chodzi o hipnozę, to zasada autorytetu świetnie tutaj znajduje zastosowanie np. dla hipnotyzera w przebraniu lekarza. W wielu przypadkach taka osoba z biegu ma przypisane pewne wartościowe cechy przydatne przy hipnotyzowaniu. Ponadto może posługiwać się większością mówiąc, że większość już wie o wspaniałych właściwościach hipnozy i przez to osoba, która dużą wagę przywiązuje do opinii innych nie będzie chciała pozostać tutaj z odmienną, bardziej niebezpieczną opinią, bo nie popieraną przez większość.

Możemy również poznać działanie tych zasad w wielu reklamach – Lekarze polecają naszą wypasioną pastę do zębów… Znów posługujemy się autorytetem, no i jacy lekarze? Ilu ich jest? Rozejrzyj się, a zauważysz jak pospolite jest wykorzystywanie tych kilu prostych zasad.

Naucz się samodzielnej hipnozy

z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA

Bezpłatny e-book autohipnoza

BEZPŁATNY