Dzięki kinematografii i takim programom jak “Hipnoza” w TVN hipnoza jest jedną z najbardziej fascynujących i… mało rozumianych metod terapii czy rozwoju osobistego. Przeczytaj poniższych 7 faktów na temat hipnozy, które obalają mity na jej temat.
Podczas hipnozy ludzie są rozbudzeni
Nie tylko nie śpią, choć mają zamknięte oczy, ale są rozbudzeni. Co to znaczy? Są świadomi otoczenia, sytuacji, w której się znajdują, tego co się do nich mówi. Mają również pełną kontrolę nad tym co się z nimi dzieje.
Powiedzieć, że nie śpią, to jakby nic nie powiedzieć. Hipnoza jest techniką aktywnej, świadomej pracy myśli. Polega jednak na tym, że osoby zahipnotyzowane skupiają się na ograniczonej ilości bodźców. Zamykają się w swoich wewnętrznych doznaniach.
Doświadczasz hipnozy codziennie
Codziennie każdy z nas doświadcza hipnozy od kilku do nawet kilkunastu razy. Podczas czytania książki, prowadzenia samochodu, czy wyglądania przez okno gdy nasz wzrok zafiksował się na jednym przedmiocie. Co się wtedy z nami dzieje? Zatapiamy się w myślach i wyłączamy na otaczające nas bodźce. Cała uwaga skierowana jest do wewnątrz.
Umysł pracuje wtedy nieco inaczej. Jest silnie skoncentrowany i otwarty na przyjmowanie sugestii. Kiedy wchodzimy w taki stan nieświadomie może zdarzyć się, że znajdujemy ciekawe rozwiązania problemów, podejmuje decyzje, czy aktywizujemy się do podjęcia jakiegoś działania lub po prostu spędzamy w nim chwilę w barwnych wyobrażeniach.
Hipnozę można również wywołać samemu. Wystarczy skorzystać z określonej procedury wprowadzenia w hipnozę. Wszystkie niezbędne wskazówki znajdziesz w tym artykule: Bezpłatny e-book Autohipnoza
Hipnoza potrafi zniwelować ból i nie tylko…
Istnieją liczne badania naukowe, które udowodniły, że hipnoza zmniejsza lub całkowicie niweluje ból. Badacze Jensen i Patterson (2004) dowiedli, że hipnoza istotnie zmniejszyła odczuwanie bólu odczuwanego przewlekle. Co ważne, hipnoza jest metodą niefarmakologiczną i nie wiąże się ze skutkami ubocznymi jak ma to miejsce w przypadku stosowania leków.
Oprócz bólu hipnoza znacząco pomaga w przypadku nudności i zmniejszania stresu. Metaanaliza na temat na temat skuteczności hipnozy jako środka uzupełniającego leczenie chirurgiczne pokazała, że aż 89% pacjentów czuło się lepiej po zastosowaniu hipnozy niż osoby, które z niej nie korzystały. Dzięki hipnozie skutki zabiegu chirurgicznego były znacząco mniej dokuczliwe. Zauważono zmniejszenie odczuwania bólu, nudności i stresu.
Hipnoza w terapii i odchudzaniu
Hipnoza jest skuteczną metodą zwiększającą wiele tradycyjnych metod terapii w szczególności poznawczo – behawioralnej. Doskonale sprawdza się także w przypadku odchudzania. Istnieją liczne badania, które potwierdzają jej skuteczność poprzez znaczące zwiększenie skuteczności tradycyjnych metod. Co ciekawe niektóre z nich wykazały, że osoby otyłe leczone z wykorzystaniem hipnozy potrafiły uzyskać dwa razy lepsze efekty.
Hipnoza terapeutyczna to coś zupełnie innego niż hipnoza sceniczna
Spopularyzowana przez program TVN hipnoza, oprócz nazwy niewiele ma wspólnego z hipnozą terapeutyczną. Hipnoza terapeutyczna pomaga przezwyciężać ludziom różne trudności natury psychicznej i fizycznej, często o charakterze psycho – somatycznym. Polega na odnajdywaniu natury problemu za pomocą różnych technik oraz za pomocą sugestii wprowadzania zmian. Zachowania, których zmiany oczekujemy w przypadku hipnozy terapeutycznej nie zawsze pojawiają się chwilę po otwarciu oczu. Często potrzebujemy kilku sesji i odpowiedniego przygotowania.
Natomiast hipnoza sceniczna? Na scenie zmiany zachodzą od razu, a ludzie zdają się poddawać dowolnym sugestiom. O przyczynach takiego stanu rzeczy można napisać oddzielny artykuł. Należy jednak pamiętać, że jak każde show, również i to rządzi się nieco innymi prawami niż codzienne życie.
Twój umysł pracuje inaczej podczas hipnozy
Wiele osób zastanawia się “co dzieje się z osobą, która jest zahipnotyzowana?”. W gruncie rzeczy nie dzieje się nic nadzwyczajnego, choć sposób funkcjonowania umysłu różni się od tego jaki charakteryzuje stan jawy. Już samo zamknięcie oczu powoduje zmianę fal mózgowych. Podczas hipnozy mózg zaczyna emitować fale theta. W umyśle zachodzą pewne zmiany. Uwaga koncentruję się na doznaniach wewnętrznych i łatwiej jest nam tworzyć wyobrażenia. Uzyskujemy również łatwiejszy dostęp do naszej podświadomości i wszystkich zasobów wewnętrznych. Możemy również wpływać na nasze subiektywne doznania jak np. ciepło, czy ciężkość ciała.
Musisz chcieć działania hipnozy
Dla wielu początkujących hipnotyzerów to dość kłopotliwa sprawa. Jak powiedzieć klientowi, że hipnoza będzie działać tylko wtedy, gdy klient tego zechce? Tutaj znowu zderzamy się z wyobrażeniami na temat hipnozy, które niekiedy podpowiadają, że hipnoza bez żadnych ceregieli i bez specjalnego zaangażowania zmieni coś na lepsze. Oczywiście wiele zmian dokonuje się już po jednej sesji, już po 30 minut. Jednak dzieje się tak dlatego, że osoba hipnotyzowana chce poddać się hipnozie, nie neguje, nie stawia oporu.
Ponieważ hipnoza odbywa się na pełnej świadomości klienta, nie może wydarzyć się nic na co nie ma jego przyzwolenia. Jeśli uzna, że hipnoza nie działa i metoda jest bez sensu, to uzyska efekt taki na jaki się programuje, czyli porażkę.
Jak mawiał Napoleon Hill
“W co umysł uwierzy, to może spełnić”
Działania na sferze psychicznej wymagają wiary i chęci działania, bez tego żadna metoda terapii i żadna metoda rozwoju nie da rezultatów.
Naucz się samodzielnej hipnozy
z bezpłatnym poradnikiem AUTOHIPNOZA
BEZPŁATNY
Zostaw komentarz